ÖSYS BİLGİLENDİRMELERİUniversiteTercihleri.com
BU BÖLÜMDEKİ FARKLI VİDEOLARIN FARKLI KİŞİLERCE TOPLAM İZLENME SAYISI 1.309.604

GENEL BİLGİLENDİRME VİDEOLARI2018 Üniversiteye Girişte Yeni Sınav Sistemi Önceki Menüye Dön

Embed
12 Ekim 2017 Perşembe Günü YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Üniversiteye Girişte Yeni Sistemi Açıkladı. Yeni Sistemde Üniversiteye Geçiş Sınavı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” yani YKS olarak duyuruldu. Daha öncede dile getirildiği gibi sınav tek hafta sonunda başlayıp bitecek. Ayrıntılarına gelecek olursak, temel başlıklarda; sınav 3 oturumda, tek hafta sonu yapılacak ve yeni sistemde yerleştirmede 18 puan türü yerine 5 puan türü kullanılacak. YKS’nin ilk 2 oturumu Haziran ayında cumartesi günü gerçekleşecek. İlk oturum sabah saatlerinde, Temel Yeterlilik Testi ile başlayacak, bu testte 40 adet Temel Matematik ve 40 adet Temel Türkçe soruları yer alacak. TYT’ye tüm adayların katılımı zorunludur ve YKS puanına etkisi %40 tır.
> 2. Oturum ise öğleden sonraki saatlerde gerçekleşecek. 2. oturumda öğrenciler lisans bölümlerine başvurabilmeleri için gerekli olan, alanlarına yönelik testleri çözecekler. Eşit Ağırlıkçılar, eşit ağırlık puan türünün hesaplanacağı 40 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı Coğrafya 1 Testi ve 40 soruluk Matematik Testi olmak üzere 80 soruya tabi tutulacaklar. Sayısalcılar, sayısal puan türünün hesaplanabilmesi için Matematik Testinden 40 ve Fen Bilimleri Testinden 40 soru olmak üzere 80 sorudan sorumlu olacaklar. Sözelciler, sözel puan türünün hesaplanabilmesi için Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Testinden 40 soru ve Sosyal Bilimler Testinden 40 adet soru olmak üzere toplamda 80 soruya tabi tutulacaklar. 2. Oturum Sınavının ise YKS’ye etkisi %60’tır. Dilciler ise cumartesi günü sadece TYT sınavına katılıp Pazar günü 80 soruluk Yabancı Dil Testine Gireceklerdir.
> TYT YGS’de olduğu gibi baraj görevi görmektedir. Peki buradaki baraj puanı nedir?
TYT sınavından 150 ve üstü alan adaylar Önlisans Programlarına direkt başvuruda bulunabilecekler. Aynı zamanda bu şu anlamada gelmektedir 150 puan altında puan alan adayların tercih hakları olmayacaktır. Ayrıca Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden programlara başvurabilmek için TYT’den barajı geçeniz yani 150 Puan almanız yeterli olacaktır.
> TYT’den 180 ve üstü alan adayların ise 2. Oturumdaki Sınavlarının puanları geçerli olacak ve TYT ile birlikte değerlendirilip Lisans bölümleri başvurularında kullanacakları puan ortaya çıkacaktır.
TYT’den 200 ve üzeri puan alan öğrencinin ise puanı 2 yıl geçerli olacaktır.Yeni sistemde değişmeyen şeyler ise; OBP ve ek puan uygulaması. Orta Öğretim Başarı Puanlarının hesabı ve katkısında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Meslek Liseleri adaylarının ise ek puan uygulaması devam edecektir. Sınavların sürelerinin ve saat kaçta başlayacağı, alanı dışındaki testlere katılmak isteyen adayların testlere katılıp katılamayacağı konulardaki sorulara yönelik açıklamaları beklerken aklımızı fazla karıştırmadan önümüzdeki süreyi iyi değerlendirmek gerekmektedir. Derslerinize odaklanın çünkü artık Türkçe ve Matematik her Grup için önemli. Açıklamalar geldikçe sizinle paylaşımda bulunmaya devam edeceğiz Sosyal Medya Hesaplarımızı takip edin.
DAHA FAZLASINI GÖRÜNTÜLE

İLETİŞİM FORMU